Podręcznik

Term Definition
3DS

Format przeznaczony do zapisu modeli przestrzennych i animacji 3D oraz eksport brył do różnych programów 3D. Na chwilę obecną format ten nie jest często używany, poprzez wady jakie posiada. 

ABViewer odczytuje pliki o rozszerzeniu 3DS.

BMP

Standardowy fromat obrazów systemu Windows i DOS. BMP to plik z grafiką rastrową. Posiada kompresję bezstratną, której nie trzeba używać, ponadto zawiera informacje o kolorach, które zostały użyte. BMP to format dosyć często używany, mimo swoich dużych rozmiarów. Innym rozszerzeniem *.bmp jest *.dib.

CAL

To standardowy format wymiany danych graficznych. Zapisuje obrazy graficzne trójwymiarowe, które generowane są przez program 3D Studio Max.

ABViewer może importować tego typu pliki.

CGM

Plik zapisu grafiki wektorowej 2D, grafiki rastrowej oraz tektu. Format ten pozwala na wymianę plików niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego.

DWF

Pozwala na przeglądanie, drukowania oraz wymianę plików CAD. Format DWF to plik skompresowany, czyli zajmuje mniej miejsca na dysku oraz oczyt i zapis są szybsze niż DWG czy DXF.

ABViewer tylko importuje pliki DXF.

DWG

DWG to standardowy plik zapisu modeli 2D i 3, czyli format zapisu plików CAD. Wiele programów używa tego rozszerzenia, dzięki czemu nie ma problemów z wymianą plików pomiędzy programami. Zapisuje grafikę wektorową.

Co kilka lat format ten jest odnawiany i zostaje wprowadzone nowsze rozszerzenie pliku DWG. Obecnie najnowszym formatem zapisu plików CAD jest *.dwg2013.

DXF

DXF umożliwia zapis danych wektorowych. Zapisuje rysunki 2D oraz modele 3D. Plik DXF można odczytywać oraz zapisywać na każdym systemie operacyjnym, dzięki temu, że jest on plikiem tesktowy w formacie ASCII.

Pliki zapisane jako DXF mają większą wielkość niż zapisane jako format DWG, co za tym idzie czas odczytu oraz zapisu takiego pliku jest dłuższy.

EMF

To 32-bitowa wersja WMF. Jako, że jest to wersja Windows MetaFile to jest to również format graficzny. Zawiera instrukcje dla systemu operacyjnego jak powinien wyświetlać grafiki. Rozszerzenie to dostępne jest na systemach operacyjnych Windows 9x, NT, 2000 oraz XP.

Został stworzony, aby rozwiązał braki w formacie WMF przy wydruku grafiki z wyszukanych programów graficznych. EMF jest niezależny od urządzenia, co oznacza, że wymiary grafiki pozostają takie jak w programie niezależnie od rodzielczości drukarki.

EPS

Format zapisu plików z grafiką wektorową oraz bitmapową. Pozwala na przechowywanie, przenoszenie pojedynczych stron grafiki wektorowej między aplikacjami. Dokument EPS zapisuje wyłącznie pojedynczy rysunek, dodatkowo nie zawiera podziału na strony. Jest obsługiwany przez prawie wszystkie programy do edycji grafiki.

ABViewer posiada możliwość tylko importu plików o wspomnianym rozszerzeniu.

Aby wydrukować plik EPS, należy posiadać drukarkę PostSript.

GIF

Popularny format zapisu grafiki rastrowej, używający kompresji bezstratnej. Kompresja pozwala na zmniejszenie rozmiaru pliku oraz czas transferu. GIF przechowuje wiele obrazków w pliku. Dzięki czemu pozwala na utworzenie animacji poklatkowej. GIF znajduje zastosowanie w wyświetlaniu grafiki na stronach internetowych, które napisane są w języku HTML.

HPGL

HPGL umożliwia sterowanie drukarką. Na początku stosowany był do obsługi ploterów firmy Hewlett-Packard. Obecnie jest standardowym język dla prawie wszystkich ploterów. 

ICO

Fomat graficzny dla ikon w systemach operacyjnych Microsoft Windows. Składa się z jednego lub wielu obrazów posiadających różne rozdzielczości oraz głębie kolorów. W systemie Microsoft Windows każy element pulpitu, menu start czy ikona progamu muszą posiadać ikonę w formacie ICO.

ABViewer importuje ten typ rozszerzenia.

IGES

Uniwersalny format wymiany danych projektowych CAD 2D i 3D pomiędzy programiami CAD.

Praktycznie każdy program CAD posiada swój naturalny format zapisu, ale obsługują one również możliwość eksporu i importu formatu IGES (może się nazywać również IGS).

ABViewer obsługuje format IGES w wersji Professional i Enterpice.

Kilka lat temu była przestrzegana niepisana zasada, że pliki IGES najlepiej nadają się do zachowywania informacji o powierzchniach (oczywiście poza normalnym formatem plików danego programu CAD).

Mniej nadawał się do brył pełnych (solidów), które raczej preferowano zapisywać w formacie STEP.

Do rysunków płaskich wybierano często format DWG.

JPG

JPG to format grafiki rastrowej.  Zapisuje się jako rozszerzenie *.jpg lub *.jpeg. Zapis pliku do tego rozszerzenia powoduje stratę przy zapisie obrazów naturalnych, np. pejzaże. Obrazy naturalne charakteryzują się płynnymi przejściami barw i nie zawierają ostrych krawędzi (lub posiadają małą ich ilość) czy też drobnych detali. Obsługuje obrazy w trybie CMYK, RGB oraz skali szarości.

Używa kompresji stratnej.

PBM

PBM obsługuje grafikę rastrową oraz obrazy monochromatyczne. Jest to plik edytowalny, który można stworzyć za pomocą edytorów tekstu.

Jak już wspomniano format PBM zapisuje grafikę jako obraz monochromatyczny, natomiast PGM zapisuje dodatkowo obrazy w skali szarości, a PPM zapisuej obrazy kolorowe.